Meyve Asitli Peeling Nedir? | Leylande Güzellik Salonu

Anasayfa » Güzellik İpuçları » Meyve Asitli Peeling Nedir?

Meyve Asitli Peeling Nedir?

Meyve asidi olarak bilinen alfa-hidroksi asitler (AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asitlerdir.

Meyve asitlerinden glikolik asit şeker kamışından, laktik asit sütten, sitrik asit ve malik asit çeşitli meyvelerden, fitik asit pirinçten elde edilir. Cilt bakım ürünü olarak hidroksi asitlerin kullanımı Kleopatra kadar eskilere dayanmaktadır. Kleopatra’nın, yüzüne ekşimiş süt sürerek gençliğini koruduğu söylenmiştir. Süt laktik asit içerir.

Meyve asitli peeling ne yapar?

Meyve asitli peelingler ince çizgilerin giderilmesi, kuruluk giderme, leke ve sivilce uygulamasinde kullanılabilir. Meyve asitli peeling, ayrıca cildi yumuşatır, canlandırır.

Meyve asitli peeling nasıl uygulanır?

Meyve asit içeren solüsyon, temiz bir cilde uygulanır. Bir kaç dakika bekletilir ve yüz yıkanır. Bu işlem 10 dakikadan uzun sürmez. İşlemden sonra güneşten koruyucu krem sürülür. Uygulama seansları 1-4 hafta aralıklarla uygulanabilir. Ortalama 6-10 uygulama seansı gereklidir.

Meyve asitli peeling uygulamalarından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama arasındaki sürelerde günde bir veya iki kez düşük konsantrasyonlu meyve asitlili kremler ve yıkama jellerinin kullanılması uygulama etkinliğini arttırmaktadır. En az 30 faktörlü güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Meyve asitli peeling sonrası neler görülür?

Meyve asitli peeling eğer yüksek asitli olursa batma hissi, kızarıklık, tahriş ve kabuklanma yapabilir. Bu yan etkiler geçicidir. Bu uygulama yöntemi cilt tipi ve yapısına göre uygulanırsa yan etkiler pek fazla görülmemektedir. Günlük aktivitelere ve iş yaşamına devam edebilir

Glikolik asit nedir?

Glikolik asit hastaya bir öğle yemeği saatinde bile uygulanabilir. Herhangi bir uygulama belirtisi olmadan işe dönülebilir. Uygulama kolaylığı nedeniyle glikolik asit, yüzeysel kimyasal soyucular içinde en yaygın kullanılan üründür.

Glikolik asit hangi uygulamalerde kullanılır?

Sivilce ve izlerinin uygulamasi, kırışıklık, leke ve cilt yenileme uygulamasinde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, histolojik olarak deride kollajen yoğunluğu ve elastik liflerin kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Yaşlanmayla beraber ciltte kollajen sentezi azaldığına göre, kollajen sentezinin arttırılması, yaşlanma sürecinin geciktirilmesinde etkili olabilir. Bu etki aynı zamanda, sivilceden kaynaklanan cilt izlerinin iyileşmesini hızlandırabilir.

Laktik asit nedir?

Laktik asit, pek çok ev ürününde ve nemlendiricide bulunan popüler bir meyve asitli peelingtir. Laktik asit, yüzeysel etkisi ile cilt kalınlığını, deri sıkılığını ve nemini arttırmaktadır.

Yeni peelingler ve kombinasyonlar nelerdir?

Yeni peeling maddeleri tek ya da kombine olarak üretilmiştir. Pek çok peeling solüsyonu, antioksidan ve nemlendiriciler katılarak daha kullanışlı ve daha az yan etkili hale getirilir.

En yeni peelingler pyruvik asit, mandelik asit, fitik asit, polihidroksi asitler, sitrik asit ve malik asit maddelerini değişik kombinasyonlarda içermektedir. Kombine peelinglerin etkinliği yüksek yan etki oranı düşüktür. Değişik maddeler değişik işlevler yaparak daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir.