İdeal Dudak Tam Olarak Nasıldır? | Leylande Güzellik Salonu

Anasayfa » Güzellik İpuçları » İdeal Dudak Tam Olarak Nasıldır?

İdeal Dudak Tam Olarak Nasıldır?

Aslında yüze en iyi uyum sağlayan dudaktır. Alt dudak üst dudaktan biraz daha dolgun olmalıdır, gülerken diş etleri görülmemelidir. Dudaklar burun ucundan çene ucuna çizilen hayali bir çizginin gerisinde kalmalıdır. Üst dudakta ‘Eros Yayı’ denilen kıvrım belirgin olduğunda çok daha çekici dudaklar ortaya çıkar.

Dudak kontürü bütün olmalıdır. Bunu kadınlar en iyi ruj kullanırken anlarlar taşırmadan rahatlıkla sürebiliyorlarsa kontür düzgün demektir. Dudak rengi pembe ve dudak derisi pürüzsüzse ideal dudaklara sahipsiniz demektir.

İdeal dudağa sahip olmak için dudak dolgusu yaptıranlarda büyük değişiklik olur mu, bu değişimi fark ettirmeden yapmanın bir yolu var mı?

Dudak dolgusu yapıp bir anda değişim yaşamak istemeyenler için en iyi yöntem iki aşamalı uygulamadır. İlk uygulamanın ardından iki üç hafta sonra bir doz daha dolgu yapılırsa hem alışmak kolaylaşır hem de fark etmeden değişim sağlanır. İlk işlemde dudaklar çok fazla doldurulmamalıdır. Böylece bu görüntüden hoşlanıp hoşlanmadığına karar verip iki hafta sonra yeni dozun kıvamına karar verilebilir. Tek seferde yapılan işlemler bazen ani kararlar sonucu verilmişse ortaya çıkan görüntü hoşunuza gitmeyebilir veya etrafınızdakiler daha yoğun tepki verebilir.

Özel günler öncesi dudak dolgusu yaptırmak isteyenler sabah dolgu yaptırılıp akşam yemeğe gidilebilir mi?

Düğün ya da doğum günü gibi özel günler öncesi dudak dolgusu yaptırmak isteyenlere bu operasyonu 2-3 hafta öncesinden planlamalarını öneriyoruz. Yoksa aynı gün istediğiniz yemeğe çıkabilirsiniz. Hafif morarma olursa fondotenle rahatlıkla kapatmak da mümkün.

Dudak dolgusu ile yüzdeki mutsuzluk ifadesi silinebilir mi?

Ağız kenarında, üst ve alt dudağın birleştiği noktalarda oluşan çukurluklar insanın yüzüne mutsuzluk ifadesi yerleştirilebilir. Kadınların yanısıra erkeklerde de bu alanlara dolgu işlemi yapılarak yorgun ve mutsuzluk çizgileri giderilebilir.

Çünkü bu çukurluklar ilerleyen yaşlarda yerçikiminin etkisiyle çene derisinin aşağı doğru çekilmesiyle daha da belirginleşir. Bu bölgelere yapılacak dolgu ile ağız kenarlarının hafifçe yukarı doğru kaldırılması mümkün olabilir. Böylece daha pozitif ve mutlu bir yüz ifadesi kazanılabilir. Üst dudağın orta kısmını burun ile birleştiren iki parelel kabarık yapıdaki çizgiye yapılacak dudak dolgusu ile üst dudağın yuvarlaklaştırılması ve çok daha çekici görünmesi mümkündür.

Üst dudağın orta kısmındaki V şeklindeki kavis de didak dolgusu yöntemi ile daha estetik hale getirilebilir. Bu bölgeye yapılacak dolgu işlemi ile ‘V’ şekli vurgulanabilir.

Dudak üstündeki kırışıklıklar neden oluyor, onları silmenin tek yolu dolgu mu?

Dudak üstündeki kırışıklıkların en büyük nedeni aslında sigaradır. Kadınların sigara içerken dudaklarını büzmeleri hem dudak üstünde çizilmelere ve kırışmalara hem de sigara içmeyen kadınlara göre bozulmalara yol açar. Bazı insanlar ise mimiklerle konuşur bu da dudakların şeklini zamanla bozabilir.

Lazer dudak kenarındaki kırışıklıkları yok eder mi?

Lazer sihirli bir değnek değildir. Soyucu özelliği olanlar derin çizgilendirmelerde ve kırışıklıklarda kullanıldığında uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha uzundur. Ancak çoğu zaman elde edilen sonuç diğer yöntemlere göre daha başarılıdır. Bu nedenle dudak çözümü getirmeden hasta ile doktorun uzun uzun konuşması gerekir.

Dudak dolgusu ile yüz gençleşebilir mi?

Yaşlanma ile dudaklarda görülen deformasyonların bir kısmı aslında gençlerde de olabilir. Yapısal olarak ince, düz ve asimetrik dudaklar hangi yaşta olursa olsun yüze daha ihtiyar ve yorgun bir ifade verir. Yaşlanmayla birlikte dudağın pembe kısmı solar, dolgun kısmı yassılaşır, dudaklar uzar ve sarkar. Dudak kıvrımları ise yüksekliğini kaybedebilir ‘Eros Yayı’ denilen kıvrım giderek düzleşir. Bu deformasyonların hemen hemen hepsi dudak rengi dışınca dudak estetiği ile düzeltilebilir böylece yüz çok daha genç ve sağlıklı gözükebilir.

Dudak dolgusu tam olarak nereye yapılırsa daha iyi sonuç veriyor?

Dudak dolgusu dudağın kırmızı kısmını dolgunaştırma işlemi olarak algılanmaması gereken bir estetik yöntemidir. Dudak çevresine yapılan dolgu işlemi dudakta estetik bir görünüm kazanılmasını sağlar. Üst dudak çevresindeki hattın düzgünleşmesi, ağız kenarının bir miktar kaldırılması ile bu sağlanabilir.

Tavşan dudağa dönüşmemek için ne yapmalı?

Dudak dolgusu yaptıranların en büyük endişesi dolgunun fazla yapılarak tavşan dudağa dönüşmek ya da arı sokmuş gibi şiş dudaklarla yaşamak zorunda kalmaktır. Bu nedenle dudak dolgusu hata kabul etmez. Güvendiğiniz bir doktora yaptırmanız gerekir. Dolgu maddesini de ancak doktorunuz seçebilir ve bunun kalitesi alacağınız sonuç açısından çok önemlidir. Top gibi kalan dolgu maddeleri yerine yayılan ve doğal duran dolgu maddelerinin tercih edilmesi gerekir yayılması kolay dolgu maddeleri en iyi sonucu yanak ve dudaklarda verir.

Rujun dudakta daha kalıcı olması için dolgu yaptırmak gerekir mi?

Eğer rujun dudaklarınızda hemen kaybolduğundan yakınıyorsanız dudak kontürü ile çok daha iyi bir sonuç alınabilir tüm dudağa dolgu yaptırmak yerine çok daha mutlu olabilirsiniz.

Dudak estetiği için botoks kullanılabilir mi?

Dudak kenarına botoks yapılması doğru değildir. Botoksun etkisiyle dudak kasları geçici bir süre gevşeyeceğinden dolayı dudağın normal işlevini yerine getirmesi mümkün olmaz. Bu nedenle botoks yerine çizgilere dolgu ya da lazer uygulanabilir.

Dudak estetiği için sıvı silikon kullanılır mı?

Amerika’da sıvı silikon enjeksiyonu ile dudak estetiği operasyonları yasaklanmıştır. Türkiye’de bir yasak yok ancak biz önermiyoruz. Bu uygulama yerine çok daha doğal olan hyaluronik asit kullanılabilir.

Dudak dolgusu ağrılı bir operasyon mu?

İnce uçlu iğneler kullanılarak dolgu maddesi direkt dudak çevresine enjeksiyon uygulandığı için çok hafif bir sızı hissedilebilir. Bazen ağrı eşiği düşük olan kişilere topikal kremler veya enjeksiyon yöntemi ile lokal aneztezi kullanılabilir. Bu da yöntemi son derece konforlu hale getirir.

His kaybı yaşanır mı?

Hyaluronik asit ile yapılan uygulamalarda kesinlikle his kaybı yaşanmaz. İşlem 15-20 dakika sürer ve işlem sonrası dudaklarda şişlik ve çok nadiren morluk da olabilir. Ancak bir hafta sonra tam olarak formuna kavuşur.

Zamanla dudaklarda deformasyon olabilir mi?

Bu kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre değişir. Deneyimli doktorlar tarafından kaliteli dolgu maddeleri kullanılırsa bu tür sorunlar kesinlikle yaşanmaz.

Dudak dolgusu ile kalınlaştırmak yerine daha pürüzsüz olması sağlanabilir mi?

Hyaluronik asit enjeksiyonu ile çizgiler azaltılıp dudak yüzeyi pürüzsüzleştirilebilir. Hyaluronik asit enjeksiyonu uygulandığında etki süresi 6-12 aydır. İkinci ve üçüncü uygulamada etki süresi uzar. Dudak yüzeyi pürüzsüz ve çatlaksız olur. Çünkü hyaluronik asit hacminin bin katı kadar su tutabilir.

Dudak dolgusunu hangi mevsimde yaptırmak gerekli?

Dudak dolgusunun mevsimle çok ilgisi olmasada yaz aylarında uygulama sonrasında güneşten korumak gerekiyor.

Dudakların alacağı şekle nasıl karar verilir?

Burada yalnızca doktorun en doğrusunu yapması beklemek yerine siz de karara katılmalısınız. fotoğraftan bir dudak seçip onu yapmaya çalışmak yerine yüze en uygun olanı seçmek gerekir. Dişlere, gözlere ve burun oranına göre dudak şekillendirilmesinde yarar vardır.

Dudak dolgusu yaptırmadan öncelikle kendinize neden dudaklarınıza dolgu yaptırmak istediğinizi sorun çünkü kötü bir dönem geçiriyorsanız ve ani bir kararla bunu istiyorsanız doğacak sonuç çok iyi bile olsa hoşlanmayabilirsiniz. Çünkü altı ay hatta bir yıl dudaklarınız artık farklı gözükecektir. İşlem öncesi iyi bir planlama yapılmalıdır.